Gatunki magnesów to znormalizowane kody numeryczne i literowe, które opisują siłę magnetyczną, odporność na temperaturę i koercję magnesu — a wybranie niewłaściwego gatunku może spowodować awarię sprzętu, utratę energii lub zagrożenie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy wybierasz magnes do silnika elektrycznego, urządzenia medycznego, czujnika przemysłowego, czy projektu DIY, zrozumienie stopnie magnesów jest najważniejszym krokiem w procesie selekcji. Ten przewodnik wyjaśnia każdy główny system oceny, porównuje kluczowe wskaźniki wydajności i pomaga wybrać odpowiedni magnes do konkretnego zastosowania.
Kliknij, aby odwiedzić nasze produkty: Spiekany magnes NdFeB
Co właściwie oznaczają stopnie magnesu?
Stopień magnesu to skrócony kod, który koduje trzy krytyczne właściwości magnetyczne: maksymalny iloczyn energii (BHmax), gęstość strumienia resztkowego (Br) i siłę koercji (Hc) — wszystkie one określają, jak potężnie i niezawodnie będzie działać magnes w danym środowisku.
Każdy typ magnesu ma swój własny system oceniania. Magnesy neodymowe (NdFeB) używają przedrostka „N”, po którym następuje liczba (np. N35, N52), podczas gdy magnesy samarowo-kobaltowe mają oznaczenia takie jak SmCo18 lub SmCo26. Magnesy Alnico wykorzystują klasy od 1 do 9, a magnesy ferrytowe (ceramiczne) są klasyfikowane według chińskich standardów jako C1 do C8 lub według serii Y.
Zrozumienie cyfr i liter w a klasa magnesu kod ujawnia wszystko na temat zachowania magnesu:
- Numer w gatunkach neodymu odnosi się do maksymalnego produktu energetycznego w mega-Gauss-Oerstedach (MGOe). N52 ma BHmax około 52 MGOe – najwyższy dostępny na rynku gatunek.
- Sufiks litery (M, H, SH, UH, EH, AH) wskazuje maksymalną temperaturę roboczą magnesu i współczynnik koercji wewnętrznej.
- Brak przyrostka (np. N35, N42) oznaczają standardową odporność na temperaturę do około 80°C (176°F).
Trzy podstawowe właściwości magnetyczne kryjące się za każdym gatunkiem magnesu
Każdy gatunek magnesu jest zdefiniowany przez trzy mierzalne właściwości, które razem określają wydajność w świecie rzeczywistym: gęstość strumienia szczątkowego (Br), siłę koercji (Hc) i iloczyn maksymalnej energii (BHmax).
1. Gęstość strumienia resztkowego (Br)
Br mierzy siłę pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes po usunięciu pola magnesującego. Wyraża się ją w Tesli (T) lub Gausie (G), gdzie 1 Tesla = 10 000 Gausów. Magnes neodymowy klasy N52 ma Br około 1,44–1,52 T, podczas gdy magnes N35 ma około 1,17–1,22 T. Wyższe Br oznacza większą siłę ciągnącą dla danego rozmiaru magnesu.
2. Siła przymusu (Hc)
Hc to odporność magnesu na rozmagnesowanie — trudność usunięcia pola magnesu przy użyciu przeciwnej siły magnetycznej lub podwyższonej temperatury. Mierzy się go w Oerstedach (Oe) lub kA/m. Oznaczenia temperatur wyższej klasy (H, SH, UH, EH) zapewniają wyższą koercję kosztem nieco zmniejszonego Br. W przypadku silników i generatorów, w których magnes jest skierowany w stronę silnych przeciwstawnych pól, koercja jest często ważniejsza niż sama siła przyciągania.
3. Maksymalny produkt energetyczny (BHmax)
BHmax jest najważniejszą liczbą w każdym klasa magnesu . Wyrażony w MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) lub kJ/m3, reprezentuje gęstość energii magnetycznej zmagazynowanej w materiale. Wyższy BHmax oznacza, że można użyć fizycznie mniejszego magnesu, aby uzyskać tę samą siłę trzymania lub podnoszenia, co ma ogromne znaczenie w zastosowaniach, w których przestrzeń i waga są ograniczone – takich jak elektryczne silniki pojazdów, komponenty lotnicze i zminiaturyzowana elektronika.
Wyjaśnienie klas magnesów neodymowych: od N35 do N52 i dalej
Magnesy neodymowe to najsilniejsze magnesy trwałe dostępne na rynku, a ich system klas — od N35 do N52 — jest obecnie najpowszechniej przywoływaną klasyfikacją magnesów w inżynierii i produkcji.
Przedrostek „N” oznacza neodymowo-żelazowo-borowy (NdFeB). Poniższa liczba wskazuje wartość BHmax w MGOe. Opcjonalny przyrostek literowy oznacza maksymalną temperaturę roboczą i klasę koercji:
- Brak przyrostka (standard): Maksymalna temperatura pracy ~80°C
- M (średni): Maksymalna temperatura pracy ~100°C
- H (wysoki): Maksymalna temperatura pracy ~120°C
- SH (bardzo wysoki): Maksymalna temperatura pracy ~150°C
- UH (bardzo wysokie): Maksymalna temperatura pracy ~180°C
- EH (ekstremalnie wysoki): Maksymalna temperatura pracy ~200°C
- AH (wysoki poziom lotniczy): Maksymalna temperatura pracy ~230°C
| Ocena | BHmax (MGOe) | Br (T) | Maksymalna temperatura (standardowa) | Typowe zastosowanie |
| N35 | 33–36 | 1,17–1,22 | 80°C | Projekty rękodzielnicze, zastosowanie ogólne |
| N42 | 40–43 | 1,29–1,35 | 80°C | Czujniki, mocowania |
| N45 | 43–46 | 1,32–1,38 | 80°C | Głośniki, siłowniki |
| N48 | 46–49 | 1,37–1,43 | 80°C | Silniki, urządzenia medyczne |
| N52 | 50–53 | 1,44–1,52 | 80°C | Silniki o wysokiej wydajności, MRI |
| N42SH | 40–43 | 1,29–1,35 | 150°C | Motoryzacja, silniki przemysłowe |
| N38UH | 36–39 | 1,22–1,28 | 180°C | Silniki EV, turbiny |
Tabela: Porównanie klas magnesów neodymowych według BHmax, gęstości strumienia resztkowego, temperatury znamionowej i typowego zastosowania.
Jeden kluczowy kompromis: wraz ze wzrostem numeru gatunku (silniejszy BHmax) magnes staje się bardziej kruchy i bardziej podatny na korozję. Magnesy N52 są delikatne mechanicznie i w większości zastosowań wymagają powłok ochronnych (niklowych, epoksydowych lub złoconych). Magnesy N35 są stosunkowo trwalsze i łatwiejsze w obsłudze.
Gatunki magnesów samarowo-kobaltowych: alternatywa wysokotemperaturowa
Magnesy samarowo-kobaltowe (SmCo) są magnesami wytrzymującymi temperatury do 350°C, co czyni je preferowanym wyborem w zastosowaniach lotniczych, obronnych i przemysłowych charakteryzujących się wysoką temperaturą, gdzie gatunki neodymowe mogłyby zakończyć się katastrofalnie.
Magnesy SmCo występują w dwóch głównych seriach, każda o innej charakterystyce:
Seria SmCo 1:5 (SmCo5)
Gatunki te (SmCo14 do SmCo20) mają wartości BHmax w zakresie od 14 do 20 MGOe. Chociaż gatunki SmCo5 zawierają mniej energii bezwzględnej niż neodym, wykazują wyjątkowo wysoką koercję — zazwyczaj 700–900 kA/m — co czyni je praktycznie odpornymi na rozmagnesowanie. Działają niezawodnie do 250°C i są stosowane w instrumentach precyzyjnych, urządzeniach mikrofalowych i lampach o fali bieżącej.
Seria SmCo 2:17 (Sm₂Co₁₇)
Gatunki te (SmCo22 do SmCo32) osiągają wartości BHmax na poziomie 22–32 MGOe — zbliżone do gatunków neodymowych niższego poziomu, zachowując jednocześnie pełną odporność na temperaturę do 350°C. Wewnętrzna koercja gatunków Sm₂Co₁₇ osiąga wartość 1600 kA/m lub wyższą, co jest najwyższą wartością ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów z magnesami trwałymi. Zastosowania obejmują czujniki silników odrzutowych, komponenty satelitów i narzędzia do wiercenia ropy naftowej w odwiertach.
| Ocena | BHmax (MGOe) | Maksymalna temperatura (°C) | Koercja (kA/m) | Seria |
| SmCo16 | 15–17 | 250 | 700–800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19–21 | 250 | 800–900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25–27 | 350 | 1200–1400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29–32 | 350 | 1400–1600 | 2:17 |
Tabela: Gatunki magnesów samarowo-kobaltowych według produktu energetycznego, maksymalnej temperatury i koercji.
Gatunki magnesów Alnico: klasyczne produkty zapewniające stabilność w wysokich temperaturach
Gatunki magnesów Alnico (od 1 do 9) zapewniają najwyższe temperatury pracy spośród wszystkich dostępnych na rynku magnesów trwałych — do 540°C — ale przy znacznie niższej koercji niż magnesy ziem rzadkich, dzięki czemu nadają się tylko do zastosowań o niskim ryzyku rozmagnesowania.
Alnico to stop aluminium (Al), niklu (Ni) i kobaltu (Co) – stąd nazwa. Numer gatunku odzwierciedla skład stopu i metodę produkcji (odlewanie czy spiekanie). Odlewane gatunki alnico (Alnico 1–9) są izotropowe lub anizotropowe, a wartości BHmax wahają się od 1,4 MGOe (Alnico 1) do 10,5 MGOe (Alnico 9). Spiekane gatunki alnico oferują nieco niższe właściwości magnetyczne, ale większą spójność wymiarową.
Kluczowe zastosowania gatunków alnico obejmują przetworniki do gitar elektrycznych, czujniki analogowe, przekaźniki, głośniki i lampy magnetronowe. Pomimo niskiej koercji (zwykle 50–160 kA/m), magnesy alnico niezawodnie utrzymują swoje namagnesowanie w stabilnych, nieodwracalnych środowiskach w ekstremalnych temperaturach, w których gatunki neodymowe i SmCo uległyby degradacji lub utlenieniu.
Gatunki magnesów ferrytowych (ceramicznych): opłacalny koń pociągowy
Gatunki magnesów ferrytowych — sklasyfikowane jako C1 do C8 w normach północnoamerykańskich lub Y10 do Y40 w systemie chińskim/ISO — zapewniają umiarkowane właściwości magnetyczne przy najniższym koszcie na kilogram dowolnego materiału z magnesem trwałym, co czyni je najpowszechniej produkowanym rodzajem magnesów na świecie.
Magnesy ferrytowe (ceramiczne) wykonane są z tlenku żelaza połączonego z węglanem strontu lub baru. Są twarde, kruche, odporne na korozję i niedrogie — 10-funtowy worek z magnesem ferrytowym kosztuje ułamek równoważnego materiału neodymowego. Wartości BHmax dla gatunków ferrytu wahają się od 1,0 MGOe (C1) do 4,0 MGOe (C8), czyli około 10–12 razy mniej niż najwyższej jakości gatunki neodymu.
| Ocena (US) | Ocena (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | Najlepszy przypadek użycia |
| C1 | Y10 | 1,0–1,2 | 0,20–0,23 | Magnesy do rękodzieła, magnesy do zabawek |
| C5 | Y25 | 2.7–3.2 | 0,35–0,39 | Silniki prądu stałego, głośniki |
| C8 | Y35 | 3,5–4,0 | 0,41–0,44 | Magnesy trzymające, ekranowanie MRI |
Tabela: Gatunki magnesów ferrytowych (ceramicznych) zgodne z normami USA i ISO/Chiny z kluczowymi właściwościami magnetycznymi.
Magnesy ferrytowe są odporne na korozję bez powłok, wytrzymują temperatury do 250°C i są preferowanym wyborem do zastosowań, w których priorytetem jest duża objętość, niski koszt i umiarkowana wytrzymałość – takich jak uszczelki drzwi lodówek, małe silniki prądu stałego w sprzęcie gospodarstwa domowego i systemy separacji magnetycznej.
Klasy magnesów według typu: bezpośrednie porównanie wydajności
Porównując gatunki magnesów różnych typów materiałów, neodym prowadzi pod względem surowej wytrzymałości magnetycznej, samar kobalt prowadzi pod względem odporności na temperaturę, alnico prowadzi pod względem stabilności termicznej, a ferryt prowadzi pod względem efektywności kosztowej – każda rodzina gatunków ma dziedzinę, w której jest nie do pobicia.
| Własność | Neodym (NdFeB) | Samar-kobalt | Alnico | Ferryt |
| Zakres BHmax (MGOe) | 33–53 | 14–32 | 1,4–10,5 | 1,0–4,0 |
| Maksymalna temperatura robocza | 80°C–230°C | 250°C–350°C | Do 540°C | Do 250°C |
| Przymus | Wysoka – bardzo wysoka | Bardzo wysoki – ekstremalny | Bardzo niski | Średni |
| Odporność na korozję | Słaby (wymaga pokrycia) | Znakomicie | Dobrze | Znakomicie |
| Koszt względny | Średni–High | Bardzo wysoki | Średni | Bardzo niski |
| Kruchość | Wysoka (krucha) | Wysoka (krucha) | Niski (twardy) | Średni (brittle) |
Tabela: Porównanie różnych materiałów magnesów według kluczowych parametrów i właściwości fizycznych.
Jak wybrać odpowiedni gatunek magnesu do swojego zastosowania
Wybór odpowiedniego gatunku magnesu wymaga odpowiedzi na cztery pytania: Jaka siła jest potrzebna? Jaką temperaturę osiągnie magnes? Czy napotka przeciwne pola magnetyczne? A jaki jest rozmiar i ograniczenie budżetowe?
Krok 1: Określ wymaganą siłę trzymania lub podnoszenia
Zacznij od wymaganej siły w funtach lub niutonach. Magnesy neodymowe wyższej jakości mogą wytworzyć siłę przyciągania przekraczającą 600 funtów z dysku o średnicy zaledwie 3 cali. Na przykład magnes blokowy klasy N52 o wymiarach 2” × 1” × ½” zapewnia siłę ciągnącą około 110 funtów (490 N) na stalowej powierzchni — przydatne dane przy wyborze gatunku do mocowania, mocowania lub podnoszenia.
Krok 2: Oceń temperaturę roboczą
Jest to najczęściej pomijany czynnik klasa magnesu wybór. Standardowy magnes N42 zaczyna trwale tracić namagnesowanie w temperaturze powyżej 80°C. Jeśli Twoje zastosowanie obejmuje nagrzewanie silnika, przedziały silnika lub piece przemysłowe, musisz albo przejść na gatunek N42H, N42SH lub N42UH, albo całkowicie przejść na gatunki samaru-kobaltu lub alnico dla środowisk o najwyższych temperaturach.
Krok 3: Oceń ryzyko rozmagnesowania
Zastosowania, w których magnes jest otoczony przeciwstawnymi polami – na przykład w silnikach, generatorach lub ekranowaniu MRI – wymagają gatunków o dużej koercji. W takich scenariuszach wybranie gatunku z przyrostkiem SH lub UH zamiast gatunku standardowego może oznaczać różnicę między 10-letnim stabilnym działaniem a całkowitym rozmagnesowaniem w ciągu kilku miesięcy.
Krok 4: Weź pod uwagę ograniczenia fizyczne i środowiskowe
Jeśli magnes będzie narażony na działanie wilgoci, słonej wody lub środków chemicznych, priorytetem staje się odporność na korozję. Gatunki ferrytu i SmCo są naturalnie odporne na korozję. Gatunki neodymu wymagają powłok ochronnych; Trójwarstwowe pokrycie niklowo-miedziano-niklowe jest standardem, ale w środowiskach morskich lub o wysokiej wilgotności wymagana jest powłoka epoksydowa lub parylenowa. Weź pod uwagę także wstrząs mechaniczny — gatunki alnico i ferrytowe są mniej podatne na odpryskiwanie lub pękanie pod wpływem uderzenia niż kruche gatunki neodymu lub SmCo.
Zastosowania w świecie rzeczywistym: jaki gatunek magnesu jest używany gdzie?
Różne branże konsekwentnie faworyzują określone gatunki magnesów w oparciu o ich unikalne kombinacje wymagań eksploatacyjnych, warunków środowiskowych i wrażliwości kosztowej.
- Pojazdy elektryczne (silniki EV): Standardem są neodymy od N38UH do N45SH. Gatunki te równoważą wysoki BHmax z temperaturą roboczą wynoszącą 150°C wewnątrz silników trakcyjnych. Pojedyncza jednostka napędowa pojazdu elektrycznego może zawierać 2–4 kg stopniowanych magnesów neodymowych.
- Turbiny wiatrowe: Duże turbiny z napędem bezpośrednim wykorzystują magnesy neodymowe klasy N35SH lub N38SH w wielosegmentowych układach wirników. Na pojedynczą turbinę o mocy 3 MW z napędem bezpośrednim można zużyć 600–700 kg materiału magnesu neodymowego.
- Wyroby medyczne (MRI): Systemy MRI o wysokim polu wykorzystują elektromagnesy nadprzewodzące, ale skanery MRI z magnesami trwałymi wykorzystują matryce neodymowe klasy N50 lub N52 wytwarzające pola o natężeniu 0,2–0,7 Tesli.
- Elektronika użytkowa: Głośniki, słuchawki i silniki wibracyjne smartfonów wykorzystują głównie magnesy neodymowe klasy N35–N42 ze względu na ich niewielkie rozmiary i dużą gęstość siły.
- Przemysł lotniczy i obronny: Gatunki SmCo26 i SmCo30 dominują w żyroskopach, systemach radarowych i satelitarnej kontroli położenia geograficznego, gdzie wahania temperatury od -180°C do 300°C są rutyną.
- Przetworniki gitarowe: Gatunki Alnico 2 (ciepłe, skompresowane brzmienie), Alnico 5 (jasne, czyste brzmienie) i Alnico 8 (nowoczesne brzmienie o dużej mocy) są czynnikiem definiującym brzmienie przetworników gitary elektrycznej — dobrze zrozumiałe zastosowanie różnic w stopniach alnico wśród muzyków i lutników.
- Uszczelki lodówek i silniki prądu stałego: Dominują gatunki ferrytu C5 i C8 ze względu na ich odporność na korozję, stabilność wymiarową i wyjątkowo niski koszt jednostkowy — na całym świecie produkuje się ich codziennie dziesiątki milionów.
Często zadawane pytania dotyczące gatunków magnesów
P: Czy wyższy numer klasy magnesu jest zawsze lepszy?
Nie koniecznie. Wyższa liczba w gatunkach neodymu (np. N52 w porównaniu z N35) oznacza większy produkt energii magnetycznej i większą siłę ciągnącą – ale oznacza także większą kruchość, nieco zmniejszoną stabilność temperaturową i wyższy koszt. W przypadku zastosowań, które nie wymagają maksymalnej siły pola, średnia klasa, taka jak N42, często zapewnia najlepszą równowagę wydajności, trwałości i ceny. Zawsze dopasowuj ocenę do rzeczywistych wymagań aplikacji, a nie domyślną najwyższą dostępną.
P: Czy magnesy mogą z czasem stracić swoją jakość?
Tak. Wszystkie magnesy trwałe ulegają z biegiem czasu pewnemu stopniowi rozmagnesowania, ale szybkość zależy od gatunku i warunków. Wysokiej jakości magnesy neodymowe przechowywane w temperaturze pokojowej z dala od przeciwstawnych pól i ciepła stracą mniej niż 1% swojego namagnesowania w ciągu 100 lat. Jednakże wystawienie dowolnego magnesu na działanie temperatur przekraczających jego maksymalną znamionową temperaturę – nawet krótkotrwałe – może spowodować natychmiastowe, nieodwracalne częściowe rozmagnesowanie, którego żaden proces ponownego namagnesowania nie jest w stanie w pełni naprawić.
P: Jaka jest różnica między magnesami N42 i N42H?
Obydwa gatunki mają tę samą wartość BHmax (~40–43 MGOe) i resztkową gęstość strumienia (Br ~1,29–1,35 T). Kluczową różnicą jest maksymalna temperatura robocza: N42 ma temperaturę znamionową 80°C, a N42H – 120°C. Sufiks „H” wskazuje wyższą koercję wewnętrzną osiągniętą dzięki zmodyfikowanemu składowi stopu lub przetwarzaniu - przy wzroście kosztów wynoszącym około 10–20% w porównaniu ze standardowym N42.
P: Czy gatunki magnesów są ustandaryzowane na całym świecie?
Istnieje szerokie międzynarodowe ujednolicenie oznaczeń klas magnesów ziem rzadkich, ale nie jest to pełna standaryzacja. Powszechnie przestrzega się normy IEC 60404-8-1 i chińskich norm GB/T dla NdFeB, ale niektórzy producenci stosują zastrzeżone oznaczenia klas, które nie są bezpośrednio mapowane. Zawsze żądaj od dostawcy pełnej krzywej rozmagnesowania (krzywa B-H) w przypadku krytycznych zastosowań inżynieryjnych, zamiast polegać wyłącznie na numerze klasy w celu sprawdzenia dokładnej wydajności.
P: Jakiego gatunku magnesu powinienem użyć do zastosowań zewnętrznych lub morskich?
W przypadku środowisk zewnętrznych lub morskich najlepszymi opcjami są ferryt (C5–C8) w przypadku wymagań o umiarkowanej wytrzymałości lub kobalt samarowy (SmCo26–SmCo30) w przypadku wymagań o wysokiej wytrzymałości. Obydwa są z natury odporne na korozję bez dodatkowych powłok. Jeśli w celu zapewnienia wytrzymałości wymagane są gatunki neodymu, należy wybrać powłokę epoksydową lub parylen-C zamiast standardowego niklowania, które z czasem może rozwarstwiać się w środowisku słonej wody. Regularnie sprawdzaj i wymieniaj magnesy neodymowe w służbie morskiej jako środek zapobiegawczy.
P: Czy mogę ulepszyć klasę magnesu, który już posiadam, ponownie go namagnesowując?
Ponowne namagnesowanie może przywrócić częściowo rozmagnesowany magnes do jego pierwotnej specyfikacji, ale nie może ulepszyć magnesu powyżej nieodłącznego pułapu BHmax jego materiału. Stopień magnetyczny zależy od składu stopu i mikrostruktury ustalonej podczas produkcji, a nie od siły przyłożonego pola magnesującego. Aby osiągnąć wyższą jakość, należy wymienić magnes na magnes wykonany z materiału wyższej jakości.
P: W jaki sposób klasy magnesów wpływają na cenę?
W rodzinie neodymów każdy stopień w górę (np. N35 → N42 → N48 → N52) zwykle dodaje 5–15% ceny jednostkowej dla tej samej geometrii. Dodatki z oznaczeniem temperaturowym zwiększają koszty: N42UH może kosztować o 25–40% więcej niż standardowy N42 o identycznych wymiarach. Gatunki kobaltu samarowego są 3–5 razy droższe wagowo niż równoważne gatunki neodymu, głównie ze względu na koszt kobaltu i bardziej złożony proces spiekania.
Wniosek: dopasowanie odpowiedniego gatunku magnesu do Twoich potrzeb
Zrozumienie gatunków magnesów to nie tylko ćwiczenie techniczne — to podstawa niezawodnego, bezpiecznego i opłacalnego projektu w każdym zastosowaniu zależnym od magnesów trwałych.
Kluczowy wniosek na wynos: brak singla klasa magnesu jest powszechnie lepszy. Neodym N52 zapewnia niezrównaną surową energię magnetyczną, ale nie działa w temperaturach powyżej 80°C i szybko koroduje bez zabezpieczenia. SmCo30 wytrzymuje temperatury 350°C z niezwykłą koercją, ale kosztuje pięć razy więcej. Alnico 5 wyróżnia się stabilnością w wysokich temperaturach i unikalnymi właściwościami tonalnymi do zastosowań audio, ale łatwo rozmagnesowuje się pod przeciwstawnymi polami. Ferryt C8 to ekonomiczny, odporny na warunki atmosferyczne wybór do zastosowań o dużej objętości i średniej wytrzymałości.
Wybierając gatunek, zawsze zaczynaj od środowiska operacyjnego – temperatury, narażenia chemicznego i przeciwnego natężenia pola – zanim dokonasz optymalizacji pod kątem siły magnetycznej. Prawidłowo sklasyfikowany magnes działa niezawodnie przez dziesięciolecia; niedostatecznie określony może zawieść w ciągu kilku tygodni. Zapoznaj się z pełną krzywą rozmagnesowania B-H dla dowolnego gatunku magnesu stosowanego w inżynierii krytycznej i zawsze sprawdzaj ten gatunek na podstawie certyfikowanych danych testowych od dostawcy, zamiast polegać wyłącznie na specyfikacjach nominalnych.
EN
